Prečo 3

Autor: vladimir maly | 2.12.2011 o 0:49 | (upravené 5.12.2011 o 19:05) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  52x

Úvod môjho cyklu príspevkov sa chcem venovať číslu 3. V živote veľmi často sa stretávame s pojmom buď – alebo, láska – nenávisť, biele – čierne, priateľ – nepriateľ, život – smrť, či mnohé iné protiklady, ktoré nás sprevádzajú celý  život. Častokrát som sa zamýšľal nad tým, či je takéto spojenie správne alebo nie. Prečo ľudia často prichádzajú na rozhranie týchto a podobných javov? Prečo chcú niečo vyhradené? Dokonca aj súčasné počítače a iné na ich základe založené systémy pracujú na základe dvojkovej sústavy 1/0.

 

Úvod môjho cyklu príspevkov sa chcem venovať číslu 3. V živote veľmi často sa stretávame s pojmom buď - alebo, láska - nenávisť, biele - čierne, priateľ - nepriateľ, život - smrť, či mnohé iné protiklady, ktoré nás sprevádzajú celý  život.

Častokrát som sa zamýšľal nad tým, či je takéto spojenie správne alebo nie. Prečo ľudia často prichádzajú na rozhranie týchto a podobných javov? Prečo chcú niečo vyhradené? Dokonca aj súčasné počítače a iné na ich základe založené systémy pracujú na základe dvojkovej sústavy 1/0.

Mnohí si však povedia, že to ani nie je v živote tak, že predsa existujú iné farby, že existujú iné možnosti, ktoré sú medzi tými krajnými - hraničnými podmienkami. Súhlasím s nimi, ale predsa len sa pohybujeme medzi dvoma mantinelmi.

V priebehu môjho krátkeho života mi vznikla myšlienka o akýchsi troch možnostiach. Nie dva mantinely ale tri vrcholy trojuholníka.  A následne všetky udalosti prebiehajú niekde v priestore ohraničenom uvedenými vrcholmi. Znamená to, že nie sú protipóly jednotlivých udalostí, činností, hodnôt. Znamená to, že vždy je každá strana prepojená so zostávajúcimi dvoma, čo má za následok, že sa stále približujeme nielen k druhému koncu /ako keby protipólu/.


Zoberme si napríklad klasický príklad vzťahu medzi ľuďmi.  priateľ - nepriateľ - známy. Veď každý človek, ktorý nám je známy, je rovnako našim priateľom ako aj možným nepriateľom. A on sa nachádza niekde medzi troma vrcholmi. V dôsledku životných situácií sa neustále pohybujeme medzi jednotlivými vrcholmi. Práve život prináša okamihy, keď je možné ťažko určiť polohu medzi dvoma mantinelmi  -  P - N. Je možné, že sa vzďaľujeme od polohy priateľ, nemáme tak veľa času jeden na druhého, a predsa nie sme nepriatelia. Sme známi.

Podobný je aj druhý dôležitý životný vzťah medzi mužom a ženou.  Veď nie vždy, keď žena a muž často trávia voľné chvíle, je potrebné hovoriť o milencovi alebo manželovi. Veď je možné hovoriť aj o priateľstve, o vzťahu, ktorému časom hrozí, že sa premení na jednu alebo druhú formu, alebo naozaj zostáva priateľským a rovnako vzdialeným medzi manželom a milencom.

Takýchto príkladov je možné nájsť v živote veľa. Veľmi známym je ešte trojuholník Láska - Známosť - Nenávisť. Ťažko môžeme urobiť čiaru, po ktorej sa pohybujeme v priebehu života. Ak začíname byť známy s nejakým človekom, tak môžeme byť rovnako vzdialený od lásky ako od nenávisti. Ale v priebehu života mi nemusíme sa pohybovať buď smerom k láske alebo nenávisti. Môžeme byť viac a viac známi navzájom, ale nebudeme sa milovať ani nenávidieť.

Podobné príklady, že to v trojici ide lepšie máme aj z histórie. Keď si zoberieme problémy starého Ríma, keď republika nemohla riešiť problémy vznikajúce v spoločnosti, a cisárstvo bolo relatívne ďaleko a bolo neprijateľné pre relatívne voľných Rimanov,  vzniká triumvirát.  Prečo práve triumvirát?  V prípade, že vládnu dvaja, je možné, že jeden je silnejší ako druhý a preto rýchlo prejde celá moc na jedného. V tomto prípade vzniká diktatúra. V prípade, že sú traja, aj ten silnejší môže byť eliminovaný zostávajúcimi dvom, ktorí spoločne dokážu usmerniť činnosť tretieho, ak by bola v protiklade s dohodnutým cieľom.  V tomto prípade nevzniká ani pri dvoch slabších snaha odstrániť silnejšieho, nakoľko nie je isté kto z nich je silnejší a kto by to mohol nakoniec vyhrať.


Podobne je to aj v prípade náboženstva.  Prvotné náboženstvá boli založené na mnohobožstve. Pomaly pre každý jav mali iné božstvo. Takáto činnosť bola neefektívna, lebo každý boh bol na niečo dobrý a keď ste priniesli dar jemu, druhý sa mohol nahnevať. S rozvojom spoločnosti sa postupne rodová spoločnosť rozpadala a vznikali silnejšie rody alebo jednotlivci. S cieľom odôvodniť vznik diktatúry jednotlivca /kráľ, cisár, knieža, náčelník a pod./ začala sa šíriť idea o hlavnom alebo jednom božstve. Však moderné náboženstvá prišli s myšlienkou, ktorá odstránila mnohobožstvo ale zároveň neumožnilo vzniknúť jednému bohu. Tak sa zrodila myšlienka o trojjedinom bohu - otec, syn, duch svätý.  Toto zloženie poznáme dodnes.

Príkladom vhodného rozdelenia sveta bol stav, keď existovali vedľa seba tri veľké sústavy. Jedná sa o skupinu socialistických štátov s rôznou formou socializmu, kapitalistických štátov tiež s rozličnou úrovňou rozvoja a takzvané rozvojové štáty. Existencia troch veľkých skupín malo za následok, že v porovnaní s obdobím pred vznikom danej sústavy a s obdobím posledných 20 rokov, bolo relatívne málo vojnových konfliktov. Vznik unipolárneho sveta po roku 1990 malo za následok veľkú expanziu USA a ich satelitov pod hlavičkou boja proti chemickým zbraniam /ktoré sa nikdy nenašli/, boja proti terorizmu /hoci v mnohých prípadoch to bol boj proti skupinám, ktoré oni samy poslali do rozličných regiónov sveta/, boja za ochranu záujmov daného štátu, hoci tieto záujmy boli tisíce kilometrov od hraníc USA. Jednoducho išlo o to, že svet sa rozdelil na dve skupiny - silný a slabý.

V čase informačných technológií je tiež možné prejsť z dvojkovej sústavy do inej. Teoreticky existuje veľa číselných sústav. Avšak možno by bolo potrebné zaviesť trojkovú sústavu. Na rozdiel od iných sústav, ktoré vyžadujú pre svoju činnosť rozličné systémy merania úrovne signálu, v trojkovej sústave tento problém nie je. Podobne ako pri dvojkovej sústave kde registrujeme iba 0/1  v trojkovej to môže byť podobné. Je možné registrovať -1/0/1.

Uvedený príspevok je možné považovať za úvodný v rámci celého projektu, ktorý sa bude zaoberať skvalitnením činnosti ľudstva s postupným odchodom od protichodného sveta plného protikladov.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.


Už ste čítali?