nerozumiem tomu - „kto platí sociálne dávky a komu?“

Autor: vladimir maly | 30.1.2013 o 16:01 | (upravené 12.2.2013 o 0:37) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  82x

Je zima, vysoká nezamestnanosť, nízke platy. Ako zlepšiť danú situáciu?  Jednou z položiek štátneho rozpočtu sú rozličné sociálne podpory, dávky, podpora v nezamestnanosti. Prečo ich niekto dostáva a niekto musí na ne pracovať?

 

Nerozumiem tomu  - „Kto platí sociálne dávky a komu?"

 

Je zima, vysoká nezamestnanosť, nízke platy. Ako zlepšiť danú situáciu?  Jednou z položiek štátneho rozpočtu sú rozličné sociálne podpory, dávky, podpora v nezamestnanosti. Prečo ich niekto dostáva a niekto musí na ne pracovať?

 

Nedal by som ani cent. Načo dávať peniaze tomu, kto nepracoval. Ak pracoval, prečo si neodložil? - som necitlivý?

Ale prečo mne niekto nasilu / formou zákona/  berie niečo, čo som si poctivo zarobil a dáva niekomu, kto sa o to nepričinil. Prečo na plecia  tých, ktorí sa snažia, zvaľujeme blahobyt tých, ktorým sa nechce pracovať. Že nemôžu?  Že nie je práca?   -

Kto má dávať prácu? Kto dáva prácu tomu, kto vytvára pracovné miesta? Jednoducho sa treba zamyslieť na tým, čo a ako urobiť aby som prežil.

Chceli sme trhové hospodárstvo, slobodu podnikania - tak teda podnikajme. Predávajme to čo máme:  svoj um a svoju pracovnú silu, svoje majetky, svoju schopnosť niečo vytvoriť.

 

A čo s tými, čo nič nevedia?   - Všetci sme sa narodili nahí. A iba svojim pričinením, učením, prácou sme získavali svoje schopnosti. Nikto nie je na vine že sme sa neučili jazyky, matematiku, fyziku, chémiu, ekonomiku, ... či iné predmety v škole. Nikto nie je vinný že sme tomu nevenovali pozornosť.  A teraz  -  ja nič neviem, nič nemôžem, nič nechcem, len mi niečo dajte.

 

Konečne si treba uvedomiť, že aj v čase najväčšej krízy sú tí, ktorí zarábajú. Sú tí, ktorí sa snažia niečo robiť a pracujú.  Sú to tí, ktorým berú  aby iní mohli spokojne spať, piť, ....

 

Netreba im dať ani cent.

 

Ale nie som až taký neľudomil. Viem si predstaviť lacnejší model poskytovania pomoci tým, ktorý to naozaj potrebujú.

 

Vývarovne - jedna z foriem pomoci ľuďom na vidieku a pritom je to lacnejšie.

 

Viem si predstaviť od rána fungujúcu vývarovňu, v ktorej pracuje zopár nezamestnaných žien ako kuchári, niekoľko pomocníkov, možno niekto pripravuje drevo, nejaký zásobovač a pod.

Ráno, po raňajkách všetci odchádzajú si hľadať prácu. Môže to byť skrášľovanie obce / veď sa pozrite okolo seba/, môže to byť separovanie odpadu, čistenie parkov alebo lesov, zber dreva, pomoc nevládnym a pod. V čase obeda prichádzajú na zaslúžený obed a majú so sebou výsledky svojej práce / o formách potvrdenia a nemusí to byť iba papier budeme diskutovať neskôr/. Ak ho doniesol, má aj obed.  Po obede obdobný postup a dostanú aj večeru.

Viete si predstaviť ako sa zmenší počet sociálne odkázaných keď nebude možné poberať podporu a zároveň si niekde privyrábať?

 

A čo deti?

Ráno od 7 do 8 hodiny sa podávajú raňajky.  Keď dieťa je v škole do konca, dostáva obed a v prípade, že zostáva na krúžkoch alebo si robí úlohy v škole, tak aj večeru.  Nepotrebuje peniaze na alkohol pre seba alebo rodičov, hry v automatoch. Nie je potrebné mu kupovať počítače, mobilné telefóny - v školách sú počítače na prácu a učenie a rodičia vedia, že dieťa je v škole.

 

...

Samozrejme to niekto musí riadiť. Ale veď máme dostatok úradníkov na jednotlivých stupňoch riadenia. Nech pracujú.

 

Máte záujem spočítať koľko  sa ušetrí?

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.


Už ste čítali?